Saturday 20th May 2017


Link to Rowperfect website, kind sponsors of this regatta

Results 2006

Results for Walton & Weybridge Regatta Saturday 3rd June 2006
Race Time Event Result Time Distance Next
Race
109:00J15 1x1 Kell (Staines) bt 2 Deeley (Windsor BS)NTTScr09:51
209:03N 4+4 Sons of the Thames (B) bt 3 Staines03:082/3 L10:03
309:06N 4+5 Weybridge bt 6 Walton (A)03:033 3/4 L10:06
409:29N 4+7 Eton Excelsior (A) bt 8 Walton (B)03:093 L10:09
509:12N 4+10 Surrey Uni. bt 9 Eton Excelsior (B)02:551/2 L10:12
609:15S4 1x12 Dombrowe (Ardingly) bt 11 Provisional S/O10:24
709:18J15 2x13 Maidenhead (A) bt 14 Hampton (C)03:06Easily10:51
809:21J15 2x16 Hampton (B) bt 15 Burway (A)03:031/2 L10:54
909:24J15 2x17 TSS bt 18 Hampton (D)03:072 L10:57
1009:27J15 2x20 Hampton (E) bt 19 Windsor BS S/O11:00
1109:30J15 2x21 Walton bt 22 Hampton (A)02:592 1/2 L11:00
1209:33WS3 1x24 Denniss (TSS) bt 23 Provisional Scr12:03
1309:36N 2-25 Reading Uni. (A) bt 26 Reading Uni. (D)03:122 1/2 L12:09
1409:39Vet CDE 1x28 Radosevic (D) (Ardingly) bt 27 Waller (C) (Molesey)03:273 1/4 L12:21
1509:42Vet CDE 1x29 Hopkins (D) (Guildford) bt 30 Phillips (D) (Bewl Bridge)03:192 1/2 L12:21
1609:45Vet CDE 1x32 Williams (D) (TSS) bt 31 Woowat (E) (Guildford)03:32Canvas12:24
1709:48Vet CDE 1x33 Crawford (D) (Ardingly) bt 34 West (C) (Walton)03:171 L12:24
1809:51J15 1x35 Hazine (Maidenhead) bt 1 Kell (Staines)03:231/2 L12:27
1909:54J15 1x37 Kleshnev (Windsor BS) bt 36 Tweddell (Burway)03:133 L12:27
2009:57J15 1x39 Tatlock (Walton) bt 38 Fulton (Hampton)03:151 L12:30
2110:00J15 1x41 Jordan (Walton) bt 40 Rogal (TSS)03:183 L12:30
2210:03N 4+42 Kingston RC bt 4 Sons of the Thames (B)03:052 1/4 L12:51
2310:06N 4+5 Weybridge bt 43 Guildford03:011/2 L12:51
2420:25N 4+7 Eton Excelsior (A) bt 44 Curlew Scr12:54
2510:12N 4+10 Surrey Uni. bt 45 Sons of the Thames (A)03:093 L12:54
2610:15J16 1x46 Wildbore (Maidenhead) bt 47 Tyrrell (Windsor BS) Scr14:03
2710:18J16 1x49 Wedlake (Walton) bt 48 Garrett (Maidenhead)03:131 L14:06
2810:21J16 1x50 Lilley (Maidenhead) bt 51 Bishop (Walton) Scr14:06
2910:24S4 1x12 Dombrowe (Ardingly) bt 52 Waller (Molesey)03:232 1/2 L14:09
3010:27S4 1x53 Oades (Staines) bt 54 Carter (Ardingly)03:171 L14:09
3110:30S4 1x56 Fletcher (Bewl Bridge) bt 55 Hopkins (Guildford)03:251/2 L14:12
3210:33S4 1x58 Furby (HSBC) bt 57 Blackham (Monmouth Sch.) Scr14:12
3310:36J13 4x+59 Molesey SRA bt 60 Walton03:192 1/2 L14:15
3410:39Vet H/cap 4-62 Walbrook (D) bt 61 Twickenham (C) Scr14:21
3510:42Vet H/cap 4-63 Walton (C) bt 64 Bewl Bridge (D)03:092 L14:24
3610:45S4 4+66 HSBC bt 65 Staines03:012 L14:27
3710:48S4 4+67 Eton Excelsior (A) bt 68 Surrey Uni.02:552/3 L14:30
3810:51J15 2x13 Maidenhead (A) bt 69 Burway (B)03:123 L14:33
3910:54J15 2x16 Hampton (B) bt 70 Molesey SRA03:062 L14:33
4010:57J15 2x17 TSS bt 71 Maidenhead (B)03:102 L14:36
4111:00J15 2x21 Walton bt 20 Hampton (E)03:082 L14:36
4211:15J14 1x73 Mukherjee (Windsor BS) bt 72 Shaw (Hampton) Scr14:39
4311:18J14 2x75 Windsor BS bt 74 Hampton (A) Scr14:51
4411:21J14 2x76 Hampton (B) bt 77 Weybridge03:35Easily14:54
4511:24J14 2x78 Hampton (C) bt 79 Bewl Bridge03:28Easily14:54
4611:27J15 4x+80 Maidenhead bt 81 TSS02:521 ft15:00
4711:30J15 4x+82 Hampton bt 83 Windsor BS02:541/3 L15:03
4811:33J14 4x+84 Hampton (A) bt 85 Windsor BS (B)03:094 L15:06
4911:36J14 4x+86 Hampton (B) bt 87 Windsor BS (C) Scr15:09
5011:39J14 4x+88 Molesey SRA bt 89 Weybridge03:12Easily15:09
5111:42WN 1x91 Pilbeam (Walton) bt 90 O'Leary (Molesey) S/O15:12
5211:45WN 1x93 Jordan (Walton) bt 92 Whittingham (Weybridge)03:55Easily15:15
5311:48WN 1x94 Boon (Weybridge) bt 95 Willott (Surrey Uni.)03:574 L15:15
5411:51N 1x97 Woowat (Guildford) bt 96 Gurner (C of Oxford)03:55Easily15:18
5511:54N 1x98 Pollen (Staines) bt 99 Billin (Ardingly)03:354 L15:18
5611:57N 1x100 Twaddle (Staines) bt 101 Mertz (Essex Uni.)03:312 L15:21
5712:00N 1x102 Cowley (Burway) bt 103 Fletcher (Bewl Bridge)03:201 L15:21
5812:03WS3 1x24 Denniss (TSS) bt 104 Woolger (Guildford)03:382 1/2 L16:00
5912:06WS3 1x105 Gullen (TSS) bt 106 McQuaid (Walton) S/O16:00
6012:09N 2-107 Reading Uni. (B) bt 25 Reading Uni. (A)03:12Easily16:04
6112:12N 2-108 Reading Uni. (C) bt 109 Walton03:161 L16:04
6212:15J13 1x110 Barras (Burway) bt 111 Chitty (Dragon)03:50Easily16:08
6312:18J13 1x112 Welch (Dragon) bt 113 Horn (Hampton) Scr16:08
6412:21Vet CDE 1x29 Hopkins (D) (Guildford) bt 28 Radosevic (D) (Ardingly)03:301/2 L16:12
6512:24Vet CDE 1x33 Crawford (D) (Ardingly) bt 32 Williams (D) (TSS)03:221 1/2 L16:12
6612:27J15 1x37 Kleshnev (Windsor BS) bt 35 Hazine (Maidenhead)03:161 1/4 L16:20
6712:30J15 1x39 Tatlock (Walton) bt 41 Jordan (Walton)03:182 L16:20
6812:33N 2x114 Windsor BS bt 115 Ardingly03:071 1/2 L16:24
6912:36N 2x117 Walton bt 116 Eton Excelsior03:091 L16:24
7012:39WN 2x118 Weybridge bt 119 Staines S/O16:28
7112:42WN 2x120 Walton bt 121 Surrey Uni.03:32Easily16:28
7212:45J13 2x122 Staines bt 123 Weybridge03:36Easily16:32
7312:48J13 2x125 Dragon bt 124 Burway03:483/4 L16:32
7412:51N 4+5 Weybridge bt 42 Kingston RC03:041/2 L16:40
7512:54N 4+10 Surrey Uni. bt 7 Eton Excelsior (A)03:053 1/2L16:40
7612:57WJ15 2x127 Staines bt 126 Burway03:32Easily16:44
7713:00WJ15 2x128 Weybridge bt 129 Bewl Bridge03:37Easily16:44
7814:00WJ13 2x130 Dragon (A) bt 158 Dragon (B)NTTEasilyFinal
7914:03J16 1x46 Wildbore (Maidenhead) bt 132 Tarrant (Weybridge) Scr16:52
8014:06J16 1x49 Wedlake (Walton) bt 50 Lilley (Maidenhead)NTT2 L16:52
8114:09S4 1x12 Dombrowe (Ardingly) bt 53 Oades (Staines)03:113 L16:56
8214:12S4 1x58 Furby (HSBC) bt 56 Fletcher (Bewl Bridge)NTT3/4 L16:56
8314:15J13 4x+59 Molesey SRA bt 133 Dragon03:27Easily17:00
8414:18J13 4x+134 Bewl Bridge bt 135 Cranmore03:262 1/2L17:00
8514:21Vet H/cap 4-62 Walbrook (D) bt 136 Staines (C)02:543 1/2 L17:04
8614:24Vet H/cap 4-137 Twickenham (E) bt 63 Walton (C)03:101 1/4 L17:04
8714:27S4 4+66 HSBC bt 138 Eton Excelsior (B)02:581 L17:08
8814:50S4 4+67 Eton Excelsior (A) bt 139 Sons of the Thames03:003 ft17:08
8914:33J15 2x13 Maidenhead (A) bt 16 Hampton (B)03:043 1/2 L17:20
9014:36J15 2x17 TSS bt 21 Walton03:013/4 L17:20
9114:39J14 1x140 Lindesay (Hampton) bt 73 Mukherjee (Windsor BS)04:07Easily17:28
9214:42J14 1x142 Goldsworthy (Bewl Bridge) bt 141 Coxhead (Weybridge)03:293 L17:28
9314:45S3 4+144 Walton bt 143 Provisional Scr17:36
9414:48J16 2x145 Maidenhead bt 146 Walton02:543/4 L17:40
9514:51J14 2x147 Molesey SRA bt 75 Windsor BS03:112 1/2 L17:48
9614:54J14 2x76 Hampton (B) bt 78 Hampton (C)03:212 1/2 L17:48
9714:57J15 8o149 St Georges Col. bt 148 Hampton (A)02:473 ft17:52
9815:00J15 4x+80 Maidenhead bt 150 Molesey SRA02:591 1/2 L17:56
9915:03J15 4x+82 Hampton bt 151 St Georges Col. Scr17:56
10015:06J14 4x+84 Hampton (A) bt 152 Windsor BS (A)03:101/3 L18:04
10115:09J14 4x+88 Molesey SRA bt 86 Hampton (B)03:063 L18:04
10215:12WN 1x91 Pilbeam (Walton) bt 153 Beeckmans (TSS)03:50NRO18:16
10315:15WN 1x93 Jordan (Walton) bt 94 Boon (Weybridge)03:47Easily18:16
10415:18N 1x98 Pollen (Staines) bt 97 Woowat (Guildford)03:323/4 L18:20
10515:21N 1x102 Cowley (Burway) bt 100 Twaddle (Staines)03:283 1/2 L18:20
10616:00WS3 1x24 Denniss (TSS) bt 105 Gullen (TSS)NTT3 1/2 LFinal
Note on race 107, final of N 2-: Both finalists, 107 Reading Uni. (B), and 108 Reading Uni. (C) scratched.
10816:08J13 1x110 Barras (Burway) bt 112 Welch (Dragon)03:54EasilyFinal
10916:12Vet CDE 1x33 Crawford (D) (Ardingly) bt 29 Hopkins (D) (Guildford)03:261 1/2 LFinal
11016:16Vet G 1x154 Brandon (G) (Molesey) bt 155 Jones (G) (Bewl Bridge)03:474 LFinal
11116:20J15 1x37 Kleshnev (Windsor BS) bt 39 Tatlock (Walton)03:111 1/4 LFinal
11216:24N 2x117 Walton bt 114 Windsor BS03:011 LFinal
11316:28WN 2x120 Walton bt 118 Weybridge03:403 LFinal
11416:32J13 2x122 Staines bt 125 Dragon03:35EasilyFinal
11516:36S3 2-156 Eton Excelsior bt 157 Walton03:092 1/2 LFinal
11616:40N 4+10 Surrey Uni. bt 5 Weybridge03:011/2 LFinal
11716:44WJ15 2x127 Staines bt 128 Weybridge03:284 LFinal
11916:52J16 1x49 Wedlake (Walton) bt 46 Wildbore (Maidenhead)03:181/3 LFinal
12016:56S4 1x12 Dombrowe (Ardingly) bt 58 Furby (HSBC)03:23EasilyFinal
12117:00J13 4x+59 Molesey SRA bt 134 Bewl Bridge03:20EasilyFinal
12217:04Vet H/cap 4-62 Walbrook (D) bt 137 Twickenham (E)03:08EasilyFinal
12317:08S4 4+66 HSBC bt 67 Eton Excelsior (A)02:582 1/2 LFinal
12417:12WN 4+159 Curlew bt 160 Staines03:35NROFinal
12517:16WJ15 1x161 Hill (Burway) bt 162 Warren (Bewl Bridge)03:593 ftFinal
12617:20J15 2x17 TSS bt 13 Maidenhead (A)03:021/2 LFinal
12717:24J 1x163 Jacobs (Windsor BS) bt 164 Jupp (Windsor BS)03:241 1/2LFinal
12817:28J14 1x142 Goldsworthy (Bewl Bridge) bt 140 Lindesay (Hampton)03:514 LFinal
12917:45WS4 4+166 Staines bt 165 Curlew03:451/3 LFinal
13017:36S3 4+144 Walton bt 167 Curlew03:032 LFinal
13117:40J16 2x145 Maidenhead bt 168 Molesey SRA03:051 LFinal
13217:44S3 2x169 Ardingly (A) bt 170 Ardingly (B)02:53EasilyFinal
13317:48J14 2x147 Molesey SRA bt 76 Hampton (B)03:184 LFinal
13417:52J15 8o171 Hampton (B) bt 149 St Georges Col.02:502 1/4 LFinal
13517:56J15 4x+80 Maidenhead bt 82 Hampton02:583 LFinal
13618:00S3 1x173 Law (Ardingly) bt 172 Blackham (Monmouth Sch.) ScrFinal
13718:04J14 4x+88 Molesey SRA bt 84 Hampton (A)03:031 1/4 LFinal
13818:08NVet 1x175 Liebers (Ardingly) bt 174 Twaddle (Staines)03:55S/OFinal
13918:12N 8o176 Reading Uni. bt 177 Sons of the Thames02:444 LFinal
14018:16WN 1x93 Jordan (Walton) bt 91 Pilbeam (Walton)NTTIneligibleFinal
Note on race 140, final of WN 1x: Originally, number 91 (Pilbeam (Walton)) beat number 93 (Jordan (Walton)) by 4 lengths in a time of 3:47. It was later discovered that Pilbeam was ineligible to compete in this class thus giving the win to Jordan.
14118:20N 1x102 Cowley (Burway) bt 98 Pollen (Staines)03:331 1/3 LFinal
14218:24J14 8x178 Hampton (A) bt 179 Hampton (B)03:162 1/2 LFinal
14318:28Vet H/cap 2-180 Walbrook (E) bt 181 Eton Excelsior (D) ScrFinal
14418:32S3 8o182 Liverpool Uni. bt 183 Curlew02:354 LFinal

These results are available for downloading, in Excel, OpenDocument Spreadsheet, or pdf formats.