Saturday 7th June 2014


Link to Rowperfect website, kind sponsors of this regatta
W3C valid xhtml1.0 logo
W3C valid CSS logo
Download: Fast, Fun, Awesome

Timetable 2009

The draw for Walton & Weybridge Regatta 2009 took place at 12 noon on Sunday 31st May 2009, After a few problems it was re-drawn on Tuesday 2nd May.

Draw Statement

The Regatta received a very encouraging entry, and was able to accommodate all but four crews in the draw; those details not available on this page will have been sent to your Club's designated OARA contact.

If your crew does not appear in the timetable it is simply because no viable event - or an alternative - was available. Refunds of any entry fees can be arranged on request to the Registration desk in the WRC boathouse.

As is now usual at WWR, races are 3 minutes apart throughout the day, and it is therefore essential that crews report at the start on time or - in the event of damage or injury - speak to a Regatta official as soon as possible to request a delay.

If, after having read our Draw Statement above, you have any questions or queries about the Draw, please e-mail our Entries Secretary. Thanks!

Crew Changes

If you wish to make any changes to crews, please use our Crew Change form. When complete, forms should b e-mailed to our Entries Secretary.

Timetable for W & W R Saturday 6th June 2009
Timetable for W & W R Saturday 6th June 2009
Race Time Event No. Middlesex station No. Surrey station Next
race
1 08:30 N 1x4 Walton Jensma5 Eton Excelsior Swire 10:03
2 08:33 N 1x9 Ardingly RC Peters10 Weybridge RC Harman 10:09
3 08:36 IM3 1x30 Tideway SS Rogal31 Imperial Col. Anstiss 10:27
4 08:39 J15 2xb49 Walb & Tedd Schs50 Magdalen Col. Sch. 10:51
5 08:42 WN 2x52 Weybridge RC Pritchard53 St Georges Col. Seipt 10:54
6 08:45 WN 2x55 Christchurch56 Weybridge RC Stewart 10:57
7 08:48 WN 2x57 Weybridge RC Pidgeon58 Walbrook 11:00
8 08:51 WN 2x60 Imperial Col.61 St Georges Col. Mason 11:03
9 08:54 WN 2x62 Molesey BC Snelling63 Weybridge RC Smith 11:03
10 08:57 WJ14 2x69 Tideway SS Burn70 Molesey BC Cocks 11:09
11 09:00 WJ14 2x73 Kingston GS Barnard74 Molesey BC Carr 11:12
12 09:03 WJ14 2x76 Molesey BC Harper77 Kingston GS Middleton 11:15
13 09:06 J16 1x85 Walton Knight86 Tideway SS Eames 11:27
14 09:09 J15 1x100 Bryanston Sch. Aitchison101 Staines BC Pettitt 11:36
15 09:12 J15 1x102 Windsor Boys Sch Swan103 Tideway SS Foster 11:39
16 09:15 J15 1x104 Windsor Boys Sch Gilmour105 Lea RC Uddin 11:39
17 09:18 J15 1x106 Guildford Brown107 Windsor Boys Sch Simpson 11:42
18 09:21 J15 1x108 Windsor Boys Sch Taylor109 Tideway SS Gordon-Smith 11:42
19 09:24 J15 1x110 Windsor Boys Sch Baker111 Magdalen Col. Sch. Stein 11:45
20 09:27 J15 1x112 Upper Thames RC Morgan113 Lea RC Boudiaf 11:45
21 09:30 J14 2xa154 Upper Thames RC Mottram155 Hampton Sch. A 12:39
22 09:33 J14 2xa159 Hampton Sch. C160 Windsor Boys Sch Hilton 12:45
23 09:36 J14 2xb168 Windsor Boys Sch Wilson169 Magdalen Col. Sch. Wheeler 12:57
24 09:39 WJ14 4x+189 Ardingly RC Buck190 Tideway SS Von Guionneau 13:36
25 09:42 J14 4x+a209 Kingston GS Linney210 Walb & Tedd Schs 13:42
26 09:45 J14 4x+a213 Hampton Sch. A214 Bryanston Sch. 13:45
27 09:48 J14 4x+a216 Windsor Boys Sch Cornwell217 St Georges Col. C 13:48
28 09:51 J14 4x+b220 Molesey BC221 Magdalen Col. Sch. 13:54
29 09:54 J14 4x+b224 St Georges Col. B225 Windsor Boys Sch Jury 13:57
30 09:57 J14 4x+b227 Walton228 Kingston GS Ahmad 14:00
31 10:00 N 1x1 Burway Barrett2 Putney Town Dearlove 14:03
32 10:03 N 1x3 Weybridge RC Kirk  Winner Race 1 14:03
33 10:06 N 1x6 Eton Excelsior Dollimore7 Burway Cowley 14:06
34 10:09 N 1x8 Imperial Col. Bogg  Winner Race 2 14:06
35 10:12 WJ13 4x+14 LEH Smith15 Molesey BC 14:12
36 10:15 J16 2x19 Walton20 Tideway SS Gordon-Smith 14:18
37 10:18 IM3 1x23 Guildford Hopkins24 Upper Thames RC Hope 14:21
38 10:21 IM3 1x25 Tideway SS Williams26 Provisional 14:21
39 10:24 IM3 1x27 Walton Groom28 Weybridge RC Rogers 14:24
40 10:27 IM3 1x29 Guildford Woowat  Winner Race 3 14:24
41 10:30 J15 2xa34 Windsor Boys Sch Calder35 Bryanston Sch. Cramer 14:27
42 10:33 J15 2xa36 Lea RC Steen37 Upper Thames RC Stokes 14:27
43 10:36 J15 2xa38 Bryanston Sch. Hill39 Weybridge RC 14:30
44 10:39 J15 2xa40 Windsor Boys Sch Lloyd41 Guildford Greenwood 14:30
45 10:42 J15 2xb42 Burway43 Windsor Boys Sch Usher 14:33
46 10:45 J15 2xb44 Upper Thames RC Kemp45 St Georges Col. 14:33
47 10:48 J15 2xb46 Guildford Sylvester47 Bryanston Sch. Waldron 14:36
48 10:51 J15 2xb48 Windsor Boys Sch Laws  Winner Race 4 14:36
49 10:54 WN 2x51 Weybridge Ladies  Winner Race 5 14:39
50 10:57 WN 2x54 Weybridge RC Cocks  Winner Race 6 14:39
51 11:00 WN 2x  Winner Race 759 Guildford 14:42
52 11:03 WN 2x  Winner Race 8  Winner Race 9 14:42
53 11:06 WJ14 2x67 Molesey BC Hughes68 Ardingly RC Ridler 14:48
54 11:09 WJ14 2x  Winner Race 1071 Kingston GS Dubois 14:48
55 11:12 WJ14 2x72 Staines BC  Winner Race 11 14:51
56 11:15 WJ14 2x75 Tideway SS Black  Winner Race 12 14:51
57 11:18 J16 1x78 Weybridge RC Bolding79 Tideway SS Sherwen 14:54
58 11:21 J16 1x80 Tideway SS Shea81 Staines BC Frost 14:54
59 11:24 J16 1x82 Weybridge RC Oades83 Guildford Davies 14:57
60 11:27 J16 1x84 Windsor Boys Sch Button  Winner Race 13 14:57
61 11:30 IM3 2x88 Walton Clarke89 Guildford Woowat 15:00
62 11:33 IM3 2x91 Imperial Col.92 Guildford Manton 15:03
63 11:36 J15 1x99 Weybridge RC Keenes  Winner Race 14 15:12
64 11:39 J15 1x  Winner Race 15  Winner Race 16 15:12
65 11:42 J15 1x  Winner Race 17  Winner Race 18 15:15
66 11:45 J15 1x  Winner Race 19  Winner Race 20 15:15
67 11:48 N 4+114 Walton115 Eton Excelsior Gibbon 15:18
68 11:51 N 4+116 Twickenham117 Surrey Uni 15:18
69 11:54 N 4+118 Eastbourne Col.119 Guildford 15:21
70 11:57 N 4+120 Eton Excelsior Brash121 Molesey BC 15:21
71 12:00 J15 4x+127 St Georges Col.128 Magdalen Col. Sch. 15:27
72 12:03 J15 4x+129 Walton130 Windsor Boys Sch Taylor 15:27
73 12:06 J15 4x+131 Upper Thames RC132 Bryanston Sch. 15:30
74 12:09 J15 4x+133 Windsor Boys Sch Williams134 Guildford 15:30
75 12:12 WN 4+135 Kingston GS136 Molesey BC Furlong 15:33
76 12:15 WN 4+137 Walton Elms138 Twickenham West 15:33
77 12:18 WN 4+139 Kingston GS Nash140 Surrey Uni 15:36
78 12:21 WN 4+141 Molesey BC Foster142 Twickenham Nicholls 15:36
79 12:24 IM3 4+143 Provisional144 St Georges Col. Kirkby 15:39
80 12:27 IM3 4+145 Walton146 Imperial Col. Fahs 15:39
81 12:30 IM3 4+147 St Georges Col.148 Imperial Col. Fallon 15:42
82 12:33 IM3 4+149 Twickenham150 Guildford 15:42
83 12:36 J14 2xa151 Windsor Boys Sch Brogan152 Hampton Sch. E 15:45
84 12:39 J14 2xa153 Magdalen Col. Sch. Isherwood  Winner Race 21 15:45
85 12:42 J14 2xa156 Kingston GS Jennings157 Hampton Sch. G 15:48
86 12:45 J14 2xa158 Bryanston Sch. A  Winner Race 22 15:48
87 12:48 J14 2xb161 Upper Thames RC Sharp162 Windsor Boys Sch Horn 15:51
88 12:51 J14 2xb163 Hampton Sch. B164 Kingston GS Linney 15:51
89 12:54 J14 2xb165 Hampton Sch. D166 Bryanston Sch. B 15:54
90 12:57 J14 2xb167 Hampton Sch. F  Winner Race 23 15:54
91 13:15 WN 1x170 Tideway SS Kilsby171 Weybridge RC Shanks 15:57
92 13:18 WN 1x172 Imperial Col. Phillips173 Guildford Muller 15:57
93 13:21 WN 1x174 Weybridge RC Smith175 Imperial Col. Laforce 16:00
94 13:24 WN 1x176 Walton Jackson177 Tideway SS Lynch 16:00
95 13:27 WJ14 4x+182 Molesey BC183 St Georges Col. Simon 16:09
96 13:30 WJ14 4x+184 Kingston GS Fenella185 St Georges Col. Conroy 16:09
97 13:33 WJ14 4x+186 Kingston GS Polard187 St Georges Col. Williams 16:12
98 13:36 WJ14 4x+188 Kingston GS Roden  Winner Race 24 16:12
99 13:39 J14 4x+a207 Windsor Boys Sch Thompson208 Hampton Sch. C 16:33
100 13:42 J14 4x+a  Winner Race 25211 Hampton Sch. E 16:33
101 13:45 J14 4x+a212 Tideway SS  Winner Race 26 16:36
102 13:48 J14 4x+a215 Hampton Sch. G  Winner Race 27 16:36
103 13:51 J14 4x+b218 Upper Thames RC Mottram219 St Georges Col. A 16:39
104 13:54 J14 4x+b  Winner Race 28222 Hampton Sch. D 16:39
105 13:57 J14 4x+b223 Hampton Sch. F  Winner Race 29 16:42
106 14:00 J14 4x+b226 Hampton Sch. B  Winner Race 30 16:42
107 14:03 N 1x  Winner Race 31  Winner Race 32 16:45
108 14:06 N 1x  Winner Race 33  Winner Race 34 16:45
109 14:09 WJ13 4x+11 LEH Coles12 LEH McGregor 16:48
110 14:12 WJ13 4x+13 LEH Rarity  Winner Race 35 16:48
111 14:15 J16 2x16 Tideway SS Shea17 Burway 16:51
112 14:18 J16 2x18 Weybridge RC  Winner Race 36 16:51
113 14:21 IM3 1x  Winner Race 37  Winner Race 38 16:57
114 14:24 IM3 1x  Winner Race 39  Winner Race 40 16:57
115 14:27 J15 2xa  Winner Race 41  Winner Race 42 17:03
116 14:30 J15 2xa  Winner Race 43  Winner Race 44 17:03
117 14:33 J15 2xb  Winner Race 45  Winner Race 46 17:06
118 14:36 J15 2xb  Winner Race 47  Winner Race 48 17:06
119 14:39 WN 2x  Winner Race 49  Winner Race 50 17:09
120 14:42 WN 2x  Winner Race 51  Winner Race 52 17:09
121 14:45 IM2 2-65 Walton66 Surrey Uni 17:12
122 14:48 WJ14 2x  Winner Race 53  Winner Race 54 17:15
123 14:51 WJ14 2x  Winner Race 55  Winner Race 56 17:15
124 14:54 J16 1x  Winner Race 57  Winner Race 58 17:18
125 14:57 J16 1x  Winner Race 59  Winner Race 60 17:18
126 15:00 IM3 2x87 Weybridge RC  Winner Race 61 17:21
127 15:03 IM3 2x90 Walton Groom  Winner Race 62 17:21
128 15:06 Vet H/cap 4-94 Upper Thames RC [D]95 Walton [C] 17:24
129 15:09 J13 2x97 Staines BC Tate98 Tideway SS 17:27
130 15:12 J15 1x  Winner Race 63  Winner Race 64 17:30
131 15:15 J15 1x  Winner Race 65  Winner Race 66 17:30
132 15:18 N 4+  Winner Race 67  Winner Race 68 17:33
133 15:21 N 4+  Winner Race 69  Winner Race 70 17:33
134 15:24 MxJ12 4x+123 Walton124 Molesey BC 17:36
135 15:27 J15 4x+  Winner Race 71  Winner Race 72 17:42
136 15:30 J15 4x+  Winner Race 73  Winner Race 74 17:42
137 15:33 WN 4+  Winner Race 75  Winner Race 76 17:45
138 15:36 WN 4+  Winner Race 77  Winner Race 78 17:45
139 15:39 IM3 4+  Winner Race 79  Winner Race 80 17:48
140 15:42 IM3 4+  Winner Race 81  Winner Race 82 17:48
141 15:45 J14 2xa  Winner Race 83  Winner Race 84 17:51
142 15:48 J14 2xa  Winner Race 85  Winner Race 86 17:51
143 15:51 J14 2xb  Winner Race 87  Winner Race 88 17:54
144 15:54 J14 2xb  Winner Race 89  Winner Race 90 17:54
145 15:57 WN 1x  Winner Race 91  Winner Race 92 17:57
146 16:00 WN 1x  Winner Race 93  Winner Race 94 17:57
147 16:03 W IM2 4+178 St Georges Col.179 Molesey BC Hughes 18:00
148 16:06 W IM2 4+180 Molesey BC Roberts181 Surrey Uni 18:00
149 16:09 WJ14 4x+  Winner Race 95  Winner Race 96 18:03
150 16:12 WJ14 4x+  Winner Race 97  Winner Race 98 18:03
151 16:15 J13 4x+192 Walton193 Cranmore Sch. 18:06
152 16:18 N 2x194 Walton195 St Georges Col. 18:09
153 16:21 N 2x196 Christchurch197 Eton Excelsior 18:09
154 16:24 N 8o199 Twickenham200 St Georges Col. 18:12
155 16:27 W IM2 2x203 Guildford204 Upper Thames RC 18:18
156 16:30 W IM2 2x205 St Georges Col.206 Christchurch 18:18
157 16:33 J14 4x+a  Winner Race 99  Winner Race 100 18:21
158 16:36 J14 4x+a  Winner Race 101  Winner Race 102 18:21
159 16:39 J14 4x+b  Winner Race 103  Winner Race 104 18:24
160 16:42 J14 4x+b  Winner Race 105  Winner Race 106 18:24
161 16:45 N 1x  Winner Race 107  Winner Race 108 Final
162 16:48 WJ13 4x+  Winner Race 109  Winner Race 110 Final
163 16:51 J16 2x  Winner Race 111  Winner Race 112 Final
164 16:54 NVet 2x21 Staines BC22 Christchurch Final
165 16:57 IM3 1x  Winner Race 113  Winner Race 114 Final
166 17:00 WJ15 1x32 Weybridge Ladies Woolley33 Tideway SS Von Guionneau Final
167 17:03 J15 2xa  Winner Race 115  Winner Race 116 Final
168 17:06 J15 2xb  Winner Race 117  Winner Race 118 Final
169 17:09 WN 2x  Winner Race 119  Winner Race 120 Final
170 17:12 IM2 2-64 Weybridge RC  Winner Race 121 Final
171 17:15 WJ14 2x  Winner Race 122  Winner Race 123 Final
172 17:18 J16 1x  Winner Race 124  Winner Race 125 Final
173 17:21 IM3 2x  Winner Race 126  Winner Race 127 Final
174 17:24 Vet H/cap 4-93 Walbrook [D]  Winner Race 128 Final
175 17:27 J13 2x96 Walton  Winner Race 129 Final
176 17:30 J15 1x  Winner Race 130  Winner Race 131 Final
177 17:33 N 4+  Winner Race 132  Winner Race 133 Final
178 17:36 MxJ12 4x+122 Cranmore Sch.  Winner Race 134 Final
179 17:39 IM1 1x125 Kingston GS Smalman-Smith126 Molesey BC Burbanks Final
180 17:42 J15 4x+  Winner Race 135  Winner Race 136 Final
181 17:45 WN 4+  Winner Race 137  Winner Race 138 Final
182 17:48 IM3 4+  Winner Race 139  Winner Race 140 Final
183 17:51 J14 2xa  Winner Race 141  Winner Race 142 Final
184 17:54 J14 2xb  Winner Race 143  Winner Race 144 Final
185 17:57 WN 1x  Winner Race 145  Winner Race 146 Final
186 18:00 W IM2 4+  Winner Race 147  Winner Race 148 Final
187 18:03 WJ14 4x+  Winner Race 149  Winner Race 150 Final
188 18:06 J13 4x+191 Molesey BC  Winner Race 151 Final
189 18:09 N 2x  Winner Race 152  Winner Race 153 Final
190 18:12 N 8o198 Imperial Col.  Winner Race 154 Final
191 18:15 J16 4x-201 Walton202 Windsor Boys Sch Final
192 18:18 W IM2 2x  Winner Race 155  Winner Race 156 Final
193 18:21 J14 4x+a  Winner Race 157  Winner Race 158 Final
194 18:24 J14 4x+b  Winner Race 159  Winner Race 160 Final

The timetable is currently only available in a spreadsheet format, this can be downloaded using the links below:
2009 draw timetable spreadsheet - Microsoft Excel 97,
2009 draw timetable spreadsheet - OpenDocument Spreadsheet, or
2009 draw timetable spreadsheet - pdf formats.

There are various documents for use by competitors.
Map of the course, Risk Assessment document, and Safety Rules, Procedures and Instructions to Competitors.

The "OpenDocument" formats above can be opened and edited using the free OpenOffice suite available from OpenOffice.org.

The Abobe Acrobat viewer can be downloaded by clicking the following link. Download Acrobat reader from Adobe web site.